|
Договір доручення: поняття, сторони, істотні умови
Договір доручення: поняття, сторони, істотні умовиВідносини доручення часто виникають як у підприємницькій практиці, так і в повсякденному житті. Чи то доручення сусідові забирати кореспонденцію на пошті, чи то комерційному представнику укласти угоду. Предмет і сторони договоруЗа договором доручення одна сторона зобов'язується виконати від імені й за рахунок іншої сторони певні юридичні дії. Сторони в договорі доручення іменуються Довіритель і Повірений. При цьому сторонами в договорі доручення можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, що є дієздатними. Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені і за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі також можуть бути встановлені термін дії такого доручення та (або) територія, в межах якої діє виключне право повіреного. Договір доручення слід відрізняти від комісійного договору. В обох випадках одна особа бере на себе зобов’язання вчинити певні дії в інтересах іншої особи. Однак комісіонер хоч і діє за дорученням комітента, але від свого імені і за свій рахунок. Повірений діє від імені довірителя. Угода, підписана повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права і обов'язки довірителя. На відміну від договору комісії, в якому за угодою, укладеною з третьою особою, носієм прав і обов'язків є комісіонер. Договір доручення часто плутають з таким документом, як доручення. Договір доручення регулює відносини між повіреним і довірителем, а доручення видають на підставі договору доручення для підтвердження повноважень повіреного перед третіми особами. Доручення не заміняє договір доручення, а є підтвердженням того, що він був укладений. Істотні умовиСеред істотних умов договору доручення слід назвати насамперед зміст доручення. У договорі доручення або у виданому на підставі договору доручення повинні бути чітко визначені юридичні дії, які необхідно здійснити повіреному. Дії, які необхідно здійснити повіреному, повинні бути правомірними, конкретними та здійсненними. Термін дії договору законодавець не зараховує до істотних умов договору доручення. Договором доручення може бути визначений строк, протягом якого повірений має право діяти від імені довірителя. Якщо термін у договорі доручення не вказаний, він діє до його припинення з інших підстав. Винагорода повіреного може бути передбачена, а може не бути передбачена договором доручення. Причому про те, що договір доручення є безоплатним, має прямо зазначатися в такому договорі. В іншому випадку сума винагороди повіреного визначається, зважаючи на звичайні ціни на такі послуги. Крім того, в договорі доручення, який є оплатним, має бути визначено порядок виплати винагороди повіреному. Якщо порядок виплат не визначений, то винагорода повіреному повинна бути виплачена після виконання доручення. У розділі «Права та обов'язки сторін» слід звернути увагу на такі моменти:
Договором також настійно рекомендується передбачити відповідальність сторін у разі невиконання або неналежного виконання договору. Наприклад, доцільно передбачити виплату повіреному неустойки у разі прострочення з виплатою винагороди або зменшення плати повіреному у разі виконання доручення не в повному обсязі. Припинення договору дорученняДоговір доручення може бути припинений на таких підставах: 1.Відмова довірителя або повіреного від договору.
Договором може бути передбачений термін, протягом якого сторона, яка відмовляється від договору, має повідомити іншу про свій намір. Якщо повірений діє як підприємець, цей термін не може бути менше одного місяця. У разі припинення юридичної особи, яка є комерційним представником, довіритель має право відмовитися від договору доручення без попереднього повідомлення про це повіреному. 2. Визнання довірителя або повіреного недієздатним, обмеження його дієздатності або визнання його зниклим безвісти. 3. Смерть довірителя або повіреного-фізичної особи, або ліквідація юридичної особи. У цьому випадку спадкоємці повіреного чи ліквідатор юридичної особи повіреного повинні повідомити довірителя про припинення договору доручення і вжити заходів, необхідних для охорони майна довірителя, зокрема зберегти його речі, документи і передати їх довірителю. 4. Закінчення терміну дії договору. Наслідки припинення договору дорученняЯкщо договір доручення припинений до того, як доручення було повністю виконано повіреним, довіритель має відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення, а якщо повіреному належить плата, також надати йому плату за пропорційно виконану ним роботу. Винятком є випадок, коли доручення було виконано після того, як повірений дізнався або міг дізнатися про припинення договору доручення. Відмова довірителя від договору доручення не є підставою для відшкодування збитків, завданих повіреному припиненням договору, крім випадку припинення договору, за яким повірений діяв як комерційний представник. Відмова повіреного від договору доручення не є підставою для відшкодування збитків, завданих довірителю припиненням договору, крім випадку відмови повіреного від договору за таких умов, коли довіритель позбавлений можливості інакше забезпечити свої інтереси, а також відмови від договору, за яким повірений діяв як комерційний представник. | ||
Схожі матеріали:
|
Всього коментарів: 0 | |
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
|
|