Поиск:   

    

Атмосферні опади в Гребінці та Гребінківському районі


Важливою погонною і кліматичною характеристикою є відносна вологість повітря, що показує міру насичення повітря водяною парою і дозволяє судити про можливість чи неможливість опадів (при відносній вологості повітря 100% починається конденсація водяної пари і утворення опадів). Середня відносна вологість повітря в Гребінківському районі становить 71%; найменша (58%) буває в серпні; найбільша (88%) — в січні. Дні, коли відносна вологість складає більше 80%, відносять до вологих, а з відносною вологістю менше 30% — до посушливих. Посушливі дні в області більше всього бувають у травні (до 5 днів) та в серпні (від 2 до 4 днів).

Однією з найбільш важливих характеристик клімату є атмосферні опади. Для Гребінківського району характерний континентальний тип річного розподілу опадів з максимумом влітку і мінімумом зимою. Середня річна кількість опадів на території району коливається в межах 450 — 570 мм, що відповідає 4500 — 5700 т/га. За холодний період року (листопад — березень) опадів випадає в середньому 130 — 170 мм, а за теплий (квітень — жовтень) 320 — 400 мм.

В окремі роки  річна сума опадів може відхилитись від середньорічної на 250 мм і більше. Найчастіше сильні дощі та зливи бувають  при переміщенні південно-західних та  південних циклонів. Опади з кількістю 50 мм і більше за добу приносять збитки, особливо сільському господарству.

Найбільший добовий максимум опадів у м. Гребінка склав 178 мм. Зимою опади випадають менш інтенсивно, ніж влітку. В теплий період року опади випадають нерівномірно. За бездощовий приймають такий період, коли протягом 10 днів та більше опадів не буває зовсім або їх добова кількість не перевищує 1 мм. Наступні дні за 10-м днем бездощового періоду визначають посушливий період. В середньому на території району щорічно буває від 1 до 3 посушливих періодів різної тривалості й інтенсивності. (за вегетаційний період).

Посушливі періоди складають невід'ємну частину засухи. Засуха — комплекс агрометеорологічних умов, який створює невідповідність між потребою рослин у воді і надходженням її з фунту. При цьому опадів за вегетаційний період випадає 40 — 70% норми при підвищеному температурному режимі. В умовах Гребінківського району в середньому із кожних трьох років один рік характеризується засухою різної інтенсивності.


ГРОЗИ І ГРАД

Гроза — атмосферне явище, яке викликається електричними розрядами між хмарами або між хмарою і землею і супроводжується громом. Грозова діяльність розпочинається у квітні і закінчується у жовтні. Найраніше гроза відмічена у лютому. В середньому число днів з грозою коливається по району в межах 27 - 33 за рік, найбільше — 40 — 50 днів. Частіше грози бувають у червні липні, в середньому за місяць 7 — 9 днів. Часто грози супроводжуються шквалистим посиленням вітру, а одна з 10 гроз - градом.


СНІГОВИЙ ПОКРИВ

Середня дата появи снігового покриву на території Гребінківського району припадає на другу декаду листопада, а найраніший термін — друга декада жовтня. Перший сніговий покрив, як правило, нестійкий, а середня дата утворення сталого снігового покриву припадає на другу половину грудня.

Середня дата початку танення снігового покриву припадає на другу половину лютого, а його кінець — на другу декаду березня. Найпізніші дати кінця танеиня снігового покриву припадають на першу половину квітня.

В середньому число днів із сніговим покривом коливається в межах 80 — 100. Протягом зими товща снігового покриву зростає поступово, і найвищих значень вона досягає в кінці лютого та на початку березня. Висота снігового покриву в середньому складає 5 - 20 см. Близько 10% зим мають максимальну висоту снігового покриву (30 — 50 см).


ТУМАНИ

В холодну пору року в Гребінківському районі часто спостерігаються тумани.

В середньому за рік буває 35 — 70, інколи — 65 — 95 днів з туманом. В окремі роки в зимовий період спостерігається до 19 — 22 днів з туманом на місяць. В літній період тумани відмічаються рідко.


ВІТРИ

Вітри на території Гребінківського району не відзначаються постійністю характеристик. В теплий період року частіше діють західні та північно-західні вітри, в холодний період переважають вітри східного та південно-східного напрямків. Гребінківщина розташована поблизу головного вітророзділу Євразії («вісь Воєйкова»). Це й зумовлює переважаючу приблизно однакову повторюваність вітрів західних і східних румбів. Поторюваність вітрів північних та південних румбів значно менша.

Середня швидкість вітру за рік становить 3 — 5 м/сек. Вітер зі швидкістю 15 м/сек і більше називають сильним. Середнє число днів з сильним вітром за рік становить 10 — 37, максимально — 40 — 80 днів. Практично кожен рік бувають вітри із швидкістю більше 20 м/сек. В холодний період року вітровий режим посилюється. Штилі бувають частіше влітку, ніж взимку. Енергія вітру в господарських цілях за останній час на Гребінківщині майже не використовується. Слід зауважити, що більшість вітрорушійних установок можуть працювати вже при швидкості вітру З м/сек.


ХУРТОВИНИ

З вітром пов'язане таке явище, як хуртовина. Середнє число днів з хуртовинами по району становить 10 — 30, в окремі роки — до 50 днів.


СУХОВІЇ

В теплий період року в Гребінківському районі нерідко бувають суховії. Суховії — це вітер зі швидкістю 5 і більше м/сек і температурою повітря більше 25°С тепла при низькій відносній вологості повітря (30% і нижче). Такі умови порушують водяний баланс рослин і обумовлюють в залежності від тривалості дії суховію різний ступінь пошкодження рослин. В середньому за теплий період року суховіїв буває до 10 днів, в посушливі роки — до 30 днів і більше.


ПИЛОВІ БУРІ

При низькій вологості повітря і сильному вітрі може виникнути друге небезпечне явище — пилові бурі. Вони продовжуються від декількох годин до декількох діб, завдаючи значних збитків господарству і природі. Пилові бурі частіше бувають в період з березня по вересень. Один-два рази в десятиріччя вони проявляють себе зимою («чорні бурі»). Особливо сильною була «чорна буря» взимку 1968 — 69 рр., коли територія Гребінківщини стала областю акумуляції снігово-пилових наносів із Казахстану та Приазов'я.

В холодний період року відмічаються такі несприятливі явища погоди, як ожеледь, паморозь, налипання мокрого снігу та інші види обледеніння. Частіше відмічається ожеледь. В середньому за рік її тривалість становить 15—20 днів, нерідко — до 45 днів. Близька до цього кількість днів з памороззю та дещо менша кількість днів з налипанням мокрого снігу.


ЛЬОДОВА КІРКА

Для зимових умов району характерне таке небезпечне явище, як льодова кірка. Вона частіше утворюється під час тривалих відлиг та випадання дощу на сніговий покрив. Відмічають льодову кірку двох видів: висячу та притерту. Найбільш небезпечна для зимуючих культур притерта льодова кірка, особливо коли утворюється у грудні та першій половині січня і утримується протягом 40 днів і більше. Льодова кірка різної інтенсивності та тривалості утворюється на полях Гребінківського району кожну зиму, а в окремі роки — декілька разів за зиму.

До несприятливих кліматичних та погодних умов Гребінківського району слід віднести:
   • нерівномірний розподіл опадів в теплий період року, можливість зливових дощів у період збирання   зернових культур,
   • суховійні явища,
   • малосніжні зими,
   • часті відлиги з подальшим утворенням льодової кірки, що може привести до загибелі озимих,
пізні весняні заморозки при цвітінні садів і після появи сходів теплолюбивих культур.

На зменшення негативного впливу від них і повинен бути направлений комплекс агротехнічних заходів.





ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як вибрати БК: рекомендації та поради но...


Что такое тканевый натяжной потолок

/_pu/71/82109899.jpg

Скільки разів на день і на тиждень можна...

/_pu/71/52938015.jpg

Електросамокати: типи, функціональні хар...

/_pu/71/82612655.jpg

Як доглядати за клітором?

/_pu/71/34695125.jpg

Чи має значення розмір клітора для оргаз...

/_pu/71/47319230.jpg

Весільні букети для нареченої – краса та...

/_pu/71/64620555.jpg

Що таке складаний електричний велосипед?...

/_pu/71/04367733.jpg

Что купить в спальню: диван или кровать

/_pu/71/02987196.jpg

Жити довше завдяки оптимізму: ключ до зб...

/_pu/71/71017698.jpg

Капітальний ремонт квартири

/_pu/71/56879345.jpg