ВИДАТНІ ЛЮДИ ГРЕБІНКІВЩИНИ

 
Поиск:   

загрузка...

Болбас Олександр Карпович




Олександр Карпович Болбас

           ( 7 червня 1911 р. -7 червня 2008 р. )

Герой радянського Союзу, підполковник

 
Болбас Олександр Карпович - заступник командира мотострілецького батальйону з політичної частини 11-ї мотострілецької бригади 10-го танкового корпусу 40-ї армії Воронезького фронту, капітан.  Почесний громадянин міста Гребінка і Ржищева.

Народився 28 листопада 1911 в селі Слобідка (нині Бобруйського району Могильовської області) в сім'ї селянина. Білорус. Освіта середня.  У 1929 році А.К. Болбас вступив до колгоспу "Червоний маяк".

У 1930 році пішов працювати вантажником на станцію блукаю Бобруйського ліспромгоспу.

У вересні 1933 був призваний в Червону Армію; служив курсантом полкової школи, потім механіком-водієм танка.

У 1935 році демобілізувався і вступив до Мінської радпартшколу. Після її закінчення направлений в Бобруйськ на профспілкову роботу, де був головою заводського робочого комітету черепичної заводу.

У 1937 році вступив на навчання до Мінський комвузах, провчився два роки, після чого був знову призваний в Червону Армію і направлений на організаційно-партійну роботу в 43-й транспортну бригаду Білоруського військового округу.

З листопада 1939 політрук роти А.К. Болбас брав участь у радянсько-фінської війни. Потім знову продовжив службу в Білоруському військовому окрузі. 

З липня по вересень 1941 А.К. Болбас брав участь в оборонних боях у Білорусії, у Смоленському оборонній битві і битві під Москвою. Після розгрому німецьких військ під Москвою полк, в якому А.К. Болбас служив заступником командира роти з політчастині, був перекинутий під Сталінград, і з листопада 1942 брав участь у Сталінградській битві. 

З січня 1943 року в складі Південно-Західного фронту брав участь у визволенні міст і сіл Донбасу: Луганська, Старобільська, Красного Лиману, Артемівська , Горлівки, Краматорська, Красноармійська та ін

У липні-серпні 1943 року воював на Курській дузі, визволяв Білгород і Харків, потім, на посаді заступника командира батальйону з політчастині, у складі Воронезького фронту - місто Суми, Полтавську, Чернігівську області, міста та села Лівобережної України. 

У районі міста Переяслав-Хмельницький, а потім Букрина розвідники батальйону під командуванням заступника командира мотострілецького батальйону з політичної частини 11-ї мотострілецької бригади 10-го танкового корпусу 40-ї армії Воронезького фронту капітана Олександр Карпович Болбас отримали завдання переправитися через Дніпро , встановити, чи є в селі на протилежному березі противник, якими силами він має, і по можливості закріпитися. 

На невеликому плоту 12 розвідників під жорстоким вогнем супротивника подолали водну перешкоду. Як тільки пліт пристав до берега, розсипалися в ланцюг і пішли до села. Вогонь із села посилився: почали бити міномети і артилерія. Розвідники продовжували рух. Зовсім поруч зустрічали кулемет. Сильний вогонь не давав рухатися вперед, група залягла. Капітан А.К. Болбас по-пластунськи підповз до вогневої точки і, підвівшись, метнув гранату.  Розвідники увірвалися в село. Почався бій за кожен будинок, сарай, провулок. А.К. Болбас помітив, як кілька фашистів підкралися до радіоустановками. Двоє навалилися на радиста, а один схопив рацію. Трьома стрибками капітан підскочив до борються і пострілами з пістолета знищив гітлерівців.  Бойова охорона противника було збито.

Проте далі просування розвідників до села Балика було призупинено сильним вогнем ворога з висот, що знаходилися в 500-700 метрах від річки. Гітлерівці чотири рази переходили в контратаку, намагаючись перекинути радянських воїнів у річку, але відважні розвідники капітана А.К. Болбас, відбили всі контратаки противника, відвернули його увагу від переправи і дали можливість нашим підрозділам форсувати Дніпро. Підійшли підрозділи разом із групою Болбас оволоділи важливою висотою, а потім після запеклого бою і селом Балика.

За період з 24 по 29 вересня мужні воїни капітана А.К. Болбас відбили дев'ять контратак противника, знищили близько 700 ворожих солдатів і офіцерів.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1944 року за зразкове виконання бойових завдань командування і проявлені при цьому геройство і мужність капітану Олександру Карповичу Болбас присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі "Золота Зірка" (№ 2786).  Надалі у складі 10-го Дніпровського танкового корпусу А.К. Болбас брав участь у визволенні Києва, міст і сіл Правобережної України, Естонії, Латвії, Литви.

До грудня 1944 воював на 1-му, 2-му, 3-му Прибалтійських і 3-му Білоруському фронтах.  У січні 1945 року А.К. Болбас був направлений на навчання в Академію бронетанкових військ до Москви. Після її закінчення в 1947 році був направлений в Київський Особливий військовий округ на посаду заступника командира батальйону танкового училища в місті Кривий Ріг, де згодом був начальником Будинку офіцерів. У тому ж році був переведений начальником Будинку офіцерів в місті Черкаси. У подальшому А.К. Болбас служив заступником командира курсантського батальйону в Київському танкосамоходном училище, заступником командира танкового полку з політчастині 12-ї танкової дивізії в Групі радянських військ у Німеччині, замполітом танкового взводу в Києві, заступником начальника танкового заводу в Харкові. 

У 1958 році А.К. Болбас вийшов у відставку, після чого працював начальником деревообделочного комбінату Академії наук України. Після виходу на пенсію в 1973 році трудився старшим інженером в Інституті електродинаміки.  Олександр Карпович Болбас займався активною громадською діяльністю. Він був головою Ради ветеранів Інституту електродинаміки, регулярно виступав з лекціями, вів велику військово-шефську роботу в багатьох містах України. Жив у Києві.

Помер 7 червня 2008 року. Похований у Києві на Міському кладовищі «Берківці».  Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступеня, орденом Богдана Хмельницького, двома орденами Червоної Зірки, медалями.





ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Что такое тканевый натяжной потолок

/_pu/71/82109899.jpg

Чи має значення розмір клітора для оргаз...

/_pu/71/47319230.jpg

Електросамокати: типи, функціональні хар...

/_pu/71/82612655.jpg

Весільні букети для нареченої – краса та...

/_pu/71/64620555.jpg

Як вибрати БК: рекомендації та поради но...

/_pu/71/10789897.jpg

Жити довше завдяки оптимізму: ключ до зб...

/_pu/71/71017698.jpg

Что купить в спальню: диван или кровать

/_pu/71/02987196.jpg

Скільки разів на день і на тиждень можна...

/_pu/71/52938015.jpg

Капітальний ремонт квартири

/_pu/71/56879345.jpg

Навіщо і як обробляти чорну смородину у ...

/_pu/71/23864444.jpg

Що таке складаний електричний велосипед?...

/_pu/71/04367733.jpg

Як доглядати за клітором?

/_pu/71/34695125.jpg