Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   

09.10.2015

Літературний дивосвіт Полтавщини


Сергій Козак. ПОЛТАВЩИНА ЛІТЕРАТУРНА. — К., Книжкова Літературна Україна. — 2015. 243 стор.


Літературний дивосвіт ПолтавщиниПолтавщина — багатий на літературні імена край, адже в тому краї, як казав Є. Гребінка, усе є і всього багацько. Інша річ, коли все це зібрати під одним дахом; Сергій Козак спробував під цим дахом розмістити світлини всіх пам’ятників, пам’ятних знаків і меморіальних дощок тих письменників, які або родом із Полтавщини, або в тому краї навчалися чи працювали. І перед тобою постає справжній літературний дивосвіт, яким може пишатися далеко не кожна українська сторона.

Черкащина (колишня Київщина), що народила першого нашого поета Тараса Шевченка, тут, звичайно, не має конкурентів; але й вона багато в чому завдячує саме Полтавщині. Юрій Шевельов, досліджуючи витоки української мови як основи літературної творчості, зауважив, що без синкретичного (в мовно-літературному розумінні) полтавця І. Котляревського навряд чи й з’явився б київський романтик Т. Шевченко.

Малась на увазі народна літературна мова, яку ввів у нове красне письменство України саме автор “Енеїди”, а його почин найбільшою мірою розвинув таки автор “Кобзаря”. І відбулося потім те, що Іван Франко в своєму сонеті “Котляревський” зобразив як лавину, котра після з’яви творів І. Котляревського “ревла” в літературі “дужче грому”.

Сергій Козак світлинний альбом “Літературна Полтавщина” розпочав не випадково саме з імені Котляревського, з зображення його пам’ятника в Полтаві, який був і першим українським пам’ятником письменникові загалом. Наступним став М. Гоголь — теж великий полтавець, але скульптору Леоніду Позену для його виконання (після створення пам’ятника І. Котляревському) знадобилося ще десять літ, а для встановлення в Полтаві — понад двадцять. Не судилося йому створити лише пам’ятник Тарасові Шевченку; цю місію для Полтави виконав 1926 року Іван Кавалерідзе; його полтавський Шевченко, створений у стилі кубізму, займає донині одне з найвищих місць у жанрі монументального втілення письменницьких імен.

Тому Полтава (в розумінні монументальному) стала своєрідним епіцентром трьох вершин літературної духовності України: Котляревський, Гоголь, Шевченко! Відома пісня на слова Т. Шевченка має, згадаймо, такі слова: “…А за ним — орлята”. За Котляревським, Гоголем і Шевченком тільки в самій Полтаві постали десятки далеко не другорядних письменників; принаймні, коли йдеться про Панаса Мирного чи В. Короленка. Прийшли вони в Полтаву не одразу після народження, але стали такою частиною її душі, без якої згодом і Полтава стала не повною Полтавою.

Упорядник альбому тому й розмістив їх одразу після перших її літературних вершин; усі інші постаті зайняли випробуваний у таких випадках алфавітний простір — за назвами сіл, міст і містечок, з якими ті імена пов’язані або проживанням, або творчою діяльністю. І ось тут, як здається, могли б бути й інші підходи: Григорій Сковорода, без сумніву, належить теж до перших літературних вершин нації, але йому відведено місце в кінці альбому: бо ж його Чорнухи починаються ледве чи не передостанньою літерою алфавіту. Так само й Лубни могли б претендувати на “ближче” місце в альбомі хоча б тому, що це єдине в Україні місто міськрайонного значення, де в різні роки (зокрема, в ХХ столітті) проживало найбільше членів Спілки письменників. Та й справа не в членстві і не в кількості: Василь Барка, Віктор Безорудько, Олесь Донченко, Петро Лубенський, Пилип Капельгородський, Матвій Номис, Надія Хоменко, Володимир Малик, Петро Артеменко, Василь Симоненко — все це не просто лубенці, а визнані літературні класики. “Підтягнутися” до них (у певному розумінні) можуть лише вихідці з іншого полтавського райцентру — з Гадяча.

Славне це місто не тільки знаними “гадяцькими статтями” часів гетьмана Виговського, а й славою суто літературною: адже звідси вийшло ціле гроно літературних талантів із родини Драгоманових. Серед них і Михайло Драгоманов, і Олена Пчілка, і її геніальна дочка Леся Українка, котрі спеціальних рекомендацій, погодьмося, не потребують. А ще ж у Гадячі жив свого часу Панас Мирний, вдячні мешканці міста своє училище культури назвали іменем Котляревського та добре пам’ятають, що в Драгоманових не раз гостювали такі знамениті діячі культури, як Микола Лисенко, Ольга Кобилянська, Гнат Хоткевич та ін. Відомості про них презентовані в альбомі жанровим підрозділом, який можна назвати пам’ятними місцями літературної Полтавщини. Тут і літературні музеї письменників, і парки та сквери, що названі на честь відомих літераторів, чи й установи та організації, які “пам’ятають” колишню присутність у них того чи того письменника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гребінчанка візьме участь у столичному заході

Скажімо, палац Закревських у Березовій Рудці добре “пам’ятає” одну з найцікавіших сторінок у житті Тараса Шевченка, Спасо-Преображенська церква в Великих Сорочинцях знана тим, що в ній охрещено малого Миколку Гоголя, корпус Європейського готелю в Полтаві ніколи не забуде, що під час відкриття пам’ятника І. Котляревському в ньому мешкали практично всі представники тодішньої класичної літератури України — Михайло Старицький, Олена Пчілка, Леся Українка, Василь Стефаник, Гнат Хоткевич та ін.; у Зінькові збереглися будівлі, в яких жили або навчалися Остап Вишня і Микола Зеров, а знаменита Качанівка зберегла палац Тарновських, меморіальна дошка на якому сповіщає, що в ньому бували класики всіх видів мистецтв свого часу: композитор М. Глінка, актор М. Щепкін, художники М. Врубель та І. Рєпін і, звичайно, письменники М. Гоголь, Т. Шевченко, Марко Вовчок… Осібно в альбомі стоять пам’ятні місця, які або згадуються в художніх творах різних письменників, або в яких зберігаються архівні письменницькі матеріали чи скульптурні зображення класиків української літератури.

Тут і Мгарський монастир на Лубенщині, в якому бували літератори різних епох і художніх обдаровань, і будівля Полтавського обласного архіву, де зберігаються раритетні книжкові видання, і, зокрема, Миргородський художньо-промисловий коледж, студенти й випускники якого на керамічних виробах зобразили практично всю літературну класику України. Миргород, між іншим, чи не єдине в Україні місто, на вулицях якого можна зустріти майже всіх найбільш колоритних персонажів М. Гоголя з його першої збірки повістей “Вечори на хуторі біля Диканьки” та другої — “Миргород”. Якщо врахувати, що Миргород не можна уявити ще й без постаті класика грузинської літератури Давида Гурамішвілі, а з недавнього часу — без імені творця першої скульптурної Шевченкіани Михайла Гаврилка, то маємо, по суті, найоригінальніше в Україні місто-музей і суто літературного, і загальномистецького характеру.

Монументи, пам’ятні місця та літературні музеї промовляють, звичайно, дуже багато про себе. Але без власне слова в цьому випадку не обійтися. Рецензований альбом тому й збагачений дуже докладною (хоча й стислою) інформацією про кожен із його “експонатів”. І не тільки давніших. Процес творення пам’ятних літературних місць на Полтавщині досить інтенсивно розвивається й нині. Тільки за останні десять років з’явилися на Полтавщині і музей-садиба О. Гончара в селі Суха (Кобиляцький район), і літературна світлиця П. Загребельного в селі Солошине того ж району, і пам’ятний знак на могилі драматурга О. Коломійця в Харківцях (Лохвицький район), і музейні кімнати В. Симоненка в Тарандинцях та В. Підпалого — в Лазірках (Лубенський район), братів Григорія та Григора Тютюнників у Шилівці (Шишацький район) та ін. Є вже й такі пам’ятні місця, які до альбому ще не встигли й потрапити: скажімо, два роки тому в селі Плоскому (Решетилівський район) обладнано сквер з ім’ям поета й журналіста А. Григоренка, а в місцевій школі створено йому та О. Ковіньці окремі музейні кімнати.

Автор передмови до фотоальбому “Літературна Полтавщина” В. Базилевський наголошує: реєстр пошанованих у ньому імен вражає. Кількість відвіданих упорядником його місць — також. Тож мандруймо літературними святинями Полтавщини разом із цим виданням і воно допоможе кожному з нас глибше збагнути велич рідної літератури та велич її творців.
 
slovoprosvity.org


Схожі матеріали:
👁 1145
Категорія: Культура
Теги: Полтавщина, літературна полтавщина, Гребінка




Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Полтавщина друга в Україні за рівнем охоплення громад про... Полтавщина друга в Україні за рівнем охоплення громад про...
Філіп Пронін ознайомився з роботою релокованого підприємс... Філіп Пронін ознайомився з роботою релокованого підприємс...
На Полтавщині унаслідок зіткнення автомобілів постраждали... На Полтавщині унаслідок зіткнення автомобілів постраждали...
На Полтавщині з'явиться унікальний Центр безпеки на воді На Полтавщині з'явиться унікальний Центр безпеки на воді
Полтавщина активно проводить верифікацію вулиць у ЄДРА Полтавщина активно проводить верифікацію вулиць у ЄДРА
На Полтавщині у ДТП постраждали двоє людей На Полтавщині у ДТП постраждали двоє людей

НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ