30.01.2023 Пішов у засвіти Дмитро Павличко – видатний українець, автор поезій про полтавців
| ||
Дмитро Павличко-один із батьків Незалежності, один із тих, хто відновив державність. Перекладач, літературний оглядач, публіцист, шістдесятник, громадсько-політичний діяч, у 2004 році йому присвоєно звання Героя України. Один із батьків Незалежності, один із тих, хто відновив державність. Один з авторів Декларації про державний суверенітет України. Депутат першого національно-демократичного скликання (1990-1994), який голосував за Акт проголошення Незалежності України. У 1998-1999, а також у 2005-2006 роках люди знову обрали народним депутатом. Народився 28 вересня 1929 року. У 1945-46 роках був ув'язнений за справою щодо звинувачення в належності до УПА. Пізніше він був одним із організаторів Народного руху України, Демократичної партії України, перший голова Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка. Перекладач, літературний оглядач, публіцист, шістдесятник, громадсько-політичний діяч, у 2004 році йому присвоєно звання Героя України. Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого IV, V ступеня (1999, 2009), ордена "За заслуги" III ступеня (1997), ордена Свободи (2015), лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (1977). "Два кольори" і короткі миті спілкування з живим класиком Моє перше знайомство з творчістю Дмитра Павличка не оригінальне. Як у сотень тисяч українців-це пісня "Два кольори". Це дитинство. Цю пісню прекрасно виконував на концертах Качанівського сільського будинку культури співак-аматор Порада. Як написав Тарас Шамайда : "Самих лише "Двох кольорів" вистачило б, щоб ім'я Павличка назавжди було записане в залі слави української поезії. Але він дарував світові ще стільки прекрасних віршів!"
Не мав щастя бути знайомим, але дякую Богу за короткі миті спілкування з Дмитром Павличком на з"їздах Народного Руху. А востаннє у 2012 році , у столичному будинку вчителя. Якраз часи темряви проросійського режиму януковича. Тоді , ми, кілька делегатів з"їзду партії "За Україну!" з Полтавщини і Черкащини обступили Павличка, засипали запитаннями. Запам"яталося сказане живим класиком: "Все це,хлопці, ненадовго, Україна вихаркає януковича і знову йтиме шляхом "Геть від Москви!".
Так і сталося! До речі, Павличко брав участь у подіях Революції Гідності і надихав її учасників з трибуни Майдану. Оптиміст і світла людина. Поезії про борців за незалежність -уродженців Полтавщини А ми, полтавці , Павличку маємо завдячувати ще й чудовим поезіям про наших видатних земляків-Симона Петлюру і Кирила Осьмака. Вірш "На могилі Симона Петлюри" Скидаю шапку, наслухаю тиш,
Кирило Осьмак (1890-1960), державний та політичний діяч, член Української Центральної Ради. Саме уродженець Полтавщини став президентом Української головної визвольної ради (УГВР) — надпартійного органу — підпільного парламенту і уряду, який керував боротьбою УПА за незалежність України. Поет Дмитро Павличко у поемі «Кирило Осьмак» висвітлив постать видатного сина землі Полтавської, який віддав своє життя за волю України.
Дивлюся в небеса на білі хмари, Полтаву чую, хоч навкруг — Париж, Полтаву, де співають яничари. Там, під крильми двоглавого орла, Збираються перевертні співучі, А співи правовірного хахла Отруєні, як вишивані онучі. Є вже народ, а нації нема, Держава є, але нема вітчизни. Є храм — перебудована тюрма — Де б’ють поклони Богу московизни. Я знаю, Симоне, що ти не спиш, І не заснеш в чужій землі ніколи. Вставай та одягайся в золотаву спиж, Вертайся на прабатьківські околи. Вертайся в Київ, там твої віки! Твої ... болі й перемоги. З твоєї там залізної руки Зійдуть нові козацькії полки, А покручі впадуть тобі під ноги. Париж 17.10.2008 Кирило Осьмак Класик української літератури Дмитро Павличко змалював у згаданій поемі такими словами ці трагічні обставини з життя Осьмака. Ось уривок з поеми: «Тюрма вночі не спить. Вона суцільне вухо.
Десь брязкають ключі. Лунають кроки глухо. А на світанку знов, як в’язні смерті ждуть Кирила Осьмака на допити ведуть. Це вчора так було, учора й позавчора. Це вже десятий рік, як виснажена, хвора Надосвітку на хрест людина йде свята, Пригорблена, немов несе свого хреста. Йде сивий чоловік. Шукають сонця очі. Два ключники — за ним, немов собаки гончі Світ падає з вікна, блищить на сходах кров. Хтось певно з допиту цієї ночі йшов. Кирило слухає. Десь українська мова То стогне, то ячить. Паркетина дубова Вночі пройшлась по ній, її сікли й пекли Братерством ковані московські шомполи. Йде й молиться Осьмак недвижними устами. Іде затуляється від слабкості й знетями. Іде й не падає, хоч дух його завмер. Оглянувся — за ним іде УГВР». Вічна пам'ять і шана патріоту Дмитрові Павличку! Олег Пустовгар, регіональний представник УІНП в Полтавській області Схожі матеріали: | ||
|
Всього коментарів: 0 | |
Виконував бойове завдання: на фронті загинув Герой з Греб... |
Лубенською окружною прокуратурою забезпечено поповнення з... |
Завдяки позиції прокуратури Полтавщини оформлено право ко... |
На Полтавщині в колишнього посадовця Держказначейства вия... |
На Полтавщині обговорили можливості створення в укриттях ... |
Полтавщина друга в Україні за рівнем охоплення громад про... |
НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ
|
|