Перед будь-яким великим святом кожен українець має список обов'язкових справ. І у більшості в ньому обов'язково є пункт «Не забути купити горілку хорошої якості». Адже уявити традиційне застілля без гарного частування та чарки-двох міцного напою досить складно. А що ви знаєте про горілку? Напевно, кожен дорослий українець знає, що це 40-градусний пшеничний чи житній дистилят. Однак є такі факти про горілку, про які ви, напевно, не чули.
Чим цікавий напій
Назвемо найцікавіші факти про горілку:
- 50 г напою загострять розумову діяльність на найближчі пів години. Однак притуплять реакцію та координацію.
- Якщо під час застілля пити по 50 грамів не частіше ніж раз на 40 хвилин, не сп'янієш. Печінки того часу достатньо, щоб «переробити» спирт.
- Серед поціновувачів горілка вважається елітним алкоголем через відсутність яскравого смаку. Якісний алкоголь легко п'ється, тому що в ньому немає сивушного присмаку, характерного для недорогого спиртного.
- У Європі зустрічаються різні позначення напою. Термін «vodka» застосовується до напоїв, що випускаються на території пострадянських держав. Продукцію, що виробляється в інших країнах — наприклад, у Польщі або Фінляндії — називають «wodka».
- До 1886 року горілка випускалася міцністю 38,3%. Потім було запроваджено похибку «на усушку». Вважалося, що під час транспортування та зберігання спирти випаровуються. Щоб до покупців горілка завжди доходила з 38% спирту, почали виробляти її з нормативом — 40%.
- Хоча вважається, що горілка — це традиційний російський дистилят, у писемних джерелах Польщі згадки про неї припадають на 1400-і роки. У російських літописах горілка вперше згадується тільки у 1533 році.
- У давнину горілку називали «пшеничним вином». Свою сучасну назву алкогольний напій отримав завдяки указу Єлизавети I у 1751 році.
- Особливість виробництва горілки від інших міцних напоїв у тому, що її отримують не в процесі дистиляції, а шляхом змішування чистого спирту з водою.
- Найкращими ароматичними добавками до горілки є цедра цитрусів та гілки звіробою. Вони добре наголошують на оригінальному смаку напою.
- У XVII столітті українські козаки гнали горілку на експорт. Іноземці називали її «Черкаським вином».
- Наші пращури купували горілку у крамниці «відрами». Можна було купити чверть чи половину. Популярна тара — величезні скляні пляшки.
Найголовніше правило вживання горілки, на якому наполягають експерти, — це помірність. Варто вибирати якісний алкоголь, щоб уникнути важкого похмілля вранці. Під час охолодження смак та аромат сивушних олій пом'якшується. Тому напій подають на стіл у охолодженому до 8°С вигляді. У чистому вигляді горілку п'ють маленькими чарочками на 50 мл, закушуючи. Це відкладає стан сп'яніння і дозволяє отримати насолоду від застілля. |