Подвоєння штрафів або Х2 - законно?
Відразу хочу вибачитися за трішки жартівливий стиль даної статті, але головним актором в цій кумедній історії виступаю не я, а ті хто її творять.
Вся історія розпочалася зі статті Про сплату штрафів водіями в примусовому порядку в якій автор посилається на статтю 308 КпАП, в якій написане наступне:
Стаття 308. Примусове виконання постанови про стягнення штрафу У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
|
І тут фантазія працівників ДАІ та ДВС понеслася. Спочатку деякі працівники ДАІ додумувалися дописувати на бланку Постанови про адміністративне правопорушення подвійну суму штрафу у разі його невчасної сплати. Працівники ДВС спочатку розгубилися, бо вони в даній категорії справ керуються перш за все ст..ст. 3,5,18,19,24 ЗУ "Про виконавче провадження” . В ст. 19 вищенаведеного Закону чітко зазначені вимоги до виконавчого документу, а в ст.24 порядок прийняття його до виконання і там вказано, зокрема, наступне :
Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів. |
Виходить, що у постанові (вони же в даному випадку виконавчий документ) були вказані 2 суми. І яку з них йому стягувати ? Ту що менша чи ту, що більша…чи обидві. Зрозуміло, що такий виконавчий документ не підлягає виконанню. Трішки пізніше деякі державні виконавці підхопили естафету працівників ДАІ і самі навчилися множити на два, хоча їх такому не вчили… А ось недавно ми отримали бланки для постанов ДАІ в яких автоматизувалася мрія працівників ДАІ Х2. Все це досить виглядає кумедно і саме страшне ( чи смішне) , що кожен робить як йому захотілося… Тепер давайте поглянемо ще раз на абзац 2 ст. 308 КпАП :
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується… |
І який це порядок для даної категорії постанов? А він ніде не визначений. От прийняти виконавчий документ до провадження, виконати його у примусовому порядку і стягнути 10% (виконавчий збір) і 6.80грн державний виконавець може. Переходимо до наступного абзацу статті 308 :
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодекс |
Ну , припустимо , працівник ДВС патріот держави і все ж знайшов для себе порядок стягнення х2. Тепер у нього нова проблема : стягувати те, що написано в постанові ( припустимо він знає, що потрібно стягнути подвійну суму штрафу, а не обидві чи меншу суму) чи керуватися ст. 308 КпАП куди його ж та сама постанова посилає. Якщо він вибере правильніший шлях і піде туди, то йому прийдеться зіткнутися з непростою системою множення : наприклад за певне правопорушення передбачено штраф від 15 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ну і помножити його потрібно на два. І що він множитиме на два: 15, 16, 16,5, 16,8, 20 мінімумів? Хоча він цього всього міг би і не робити, якби згадав про абз 2 ст.19 Конституції України :
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. |
Та абз.2 ч.2 ст. 5 ЗУ "Провиконавче провадження”
здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом". |
Ось в такому, трішки смішному стилі я хотів описати дану проблему , бо дії праівників ДАІ та ДВС теж не дуже серйозні
Вітенко М. |