|
Своєї долі й колесом не об'їдеш |
У різдвяний святвечір в багатьох будинках запалюють вогнища, каміни, а в вогонь кладуть дерев’яну колоду, попередньо обмазану медом і посипану хлібними зернами. Вогонь у вогнищі намагаються підтримувати всі Свята аж до старого Нового року. Вся родина збирається за столом, а якщо запрошують гостей, то згадують про успіхи і біди на весь рік, зустрічаючи першого гостя.
Саме з ним пов’язують всі події, які трапляються в новому році. Тому на Різдво завжди намагалися запрошувати тільки найближчих людей, які можуть принести щастя. До різдвяного столу печуть пиріг з вкладеною в нього монеткою (або родзинкою, горошиною перцю, горішком і т. д.). Господар будинку ділить пиріг, і щасливим буде той, кому дістанеться шматок з сюрпризом.
Святвечір в Україні завжди вважався одним з найвеселіших свят. Весь тиждень люди намагалися прожити якось особливо, відзначаючи кожен день своєрідними прикметами і ворожіннями. Особливо уважно ставилися до снів і видінь які набували на Святвечір особливого значення. Вважалося, що в святвечір, з 6 на 7 січня, зазвичай сняться віщі сни, особливо при зростаючому місяці, тому, для того щоб запам’ятати сон, в верху ліжка ставили свічку і клали сонник, щоб вранці негайно заглянути в нього і розгадати приснившийся сон.
І все ж головним обрядом, що виконувався на Святвечір, були знамениті святочні ворожіння. У Болгарії існував звичай святочних ворожінь з колодязем. Опівночі дівчата збиралися і в повному мовчанні зачерпували з колодязя відро води, що володіла магічною силою.
Кожна дівчина кидала у відро жменю хлібних зерен, колечко або букетик зі своєю відміткою, а також інші предмети. Їх виймала маленька дівчинка (незацікавлена сторона) під спів обрядових пісень, зміст яких співвідносилося з витягненим предметом. Ці предмети після клали під подушку, щоб побачити уві сні судженого.
Багато дівчат на Святвер виконували нехитрий обряд залучення нареченого. Для цього потрібно було взяти пічну заслінку, насипати на неї хлібних зерен і нагодувати півня. У цьому обряді головне — залучити півня, який символізував чоловіче начало і, крім, того, що уособлював наступ сонячного дня (недарма вважалося, що півнячий крик відлякує нечисту силу). Зерна, якими годували півня, були символом родючості і достатку в домі.
Схожі матеріали:
Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.