|
Медовий спас у 2020 році відзначається 14 серпня. Що означає це свято, його історія, традиції і прикмети |
Медовий Спас святкують щорічно 14 серпня, він збігається з початком Успенського посту. Наші предки вірили, що саме в цей день настає повне дозрівання меду, тому його можна збирати і їсти, але спочатку мед слід освятити в церкві.
Медовий Спас 2020 року - найперший з трьох Спасів. Його так і називають - Перший Спас. Далі 19-го серпня святкуватимемо Яблучний Спас і 29 серпня - Горіховий спас.
Історія свята
Саме слово "Спас" походить від слова "запасатися". Це означає, що кожен з трьох спасів символізував початок збору меду, горіхів і яблук.
Також існує версія, що спас походить від імені Христа Спасителя. А третя - від слова "спаси" - давні слов'яни так називали перші два тижні серпня.
Вважалося, що в день Медового Спаса, 14 серпня, пасічники повинні обов'язково зібрати весь мед, інакше його винесуть бджоли з інших пасік. Бджолярі несли стільники до церкви на освячення. Медом ділилися зі священиками, незаможними, дітьми.
Медовий Спас називають ще Мокрим Спасом або Спасом на воді. За легендою, коли в Константинополі вибухнула страшна епідемія, священики винесли з храму Святої Софії частинку хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа, і освятили нею місцеві водойми. Після цього хвороба пішла назавжди.
Відтоді люди вірять, що якщо в цей день зануритися у водойму, то будуть прощені всі гріхи.
Також Медовий Спас називають Макавеєм - на честь мучеників Маккавеїв, 14 серпня - день їхньої пам'яті. Сімох братів - Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Евсевона, Аліма і Маркела - стратив сирійський цар Антіох Епіфан в 166 році до н. е. Він хотів, щоб вони поклонялися язичницьким богам, але сім'я Маккавеїв відмовилася. Цар вбивав братів одного за одним на очах матері, але ніхто з них не зрадив свою віру - брати були страчені, а мати померла, не витримавши мук. Відтоді в цей день шанують родину мучеників.
Традиції свята
Медовий Спас збігається з початком Успенського посту, який триває з 14 по 27 серпня. Цей день слід зробити пісним - без м'яса, алкоголю, жирної їжі. Можна побалувати себе шуліками - пісним печивом, яке зверху щедро поливається медом.
На Спас обов'язково потрібно йти в храм на божественну літургію.
Усі родичі повинні зібратися на велику сімейну вечерю, що починалася з ложки меду. Перед вживанням загадували бажання, яке, як вважали наші предки, збувалося.
Що не можна робити в Медовий Спас 2020
- Не можна в цей день шумно святкувати, голосно розмовляти.
- Не можна прибирати, прати, прасувати тощо. Краще цей день присвятити роздумам про Бога, свої вчинки.
- Не можна лаятися і лихословити. Вважається, що вся негативна енергія до вас повернеться втричі.
- Не можна після 14 серпня купатися у водоймах. Вода в цей період вже холодна і можна застудитися.
Прикмети на Медовий Спас
- Якщо в цей день іде дощ - значить цілий рік не буде лісових пожеж.
- Ластівки і стрижі відлітають на південь - ночі стануть холоднішими.
- Якщо йде дощ - до холоду, спека - до тепла.
- Якщо троянди починають відцвітати, то і літо закінчується.
- Якщо святкувати цей день шумно, можна бджіл налякати і врожаю в майбутньому році позбутися.
- У цей день закінчується літо і починається пора дощів.
- У Медовий Спас можна працювати - тільки мед збирати.
- Якщо подати мед або гроші жебраку у церкві, то будуть прощені гріхи.
Схожі матеріали:
Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.