|
|
14 серпня церква вшановує пам'ять семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які загинули у 166 році до нашої ери. Назва свята пов'язана із зернятами маку, які дозрівають до цього періоду |
У народному календарі свято 14 серпня має такі назви: Перший Спас, Маковий Спас, Спас на воді, Мокрий Маккавей, Маковей, Медове свято, Маковеїв день тощо.
Є три важливі народні згадки, які наші предки хотіли вкласти у назву цього свята: мак, мед і вода.
14 серпня церква вшановує пам'ять семи старозавітних мучеників Маккавеїв, які загинули у 166 році до нашої ери. Назва свята пов'язана із зернятами маку, які дозрівають до цього періоду. У південних регіонах збирали мак й використовували його у різноманітних стравах – пекли пиріжки, булки, а потім пригощали гостей.
14 серпня українці відзначатимуть Перший Спас – Медовий. Також це перший день Успенського посту. А ще 14 серпня – день пасічників, бджолярства. У вуликах заведено замотувати перші медові стільники, збирати мед і освячують його в церкві. Святити його варто у новому посуді, з якого ще ніхто не їв. Цим освяченим медом поминали родичів, які померли. На Перший Спас заведено готувати медові пряники, пироги, робити млинці з медом.
На честь малого водосвяття свято називають ще Спасом на воді. У наших предків було заведено чистити старі та освячувати нові колодязі, здійснювати хресний хід на річки або джерела для освячення води. Люди не тільки купалися в освяченій воді, а й купали худобу. Вони вірили, що це допоможе змити хвороби.
Традиції на Маковія
- у ці дні освячують яблука, виноград, мед та горіхи, що символізує подяку за перший урожай
- пасічники мають "заламати стільники" - почати викачування меду
- освячують воду, мед нового збору, благословляють вживання
- господині печуть шуліки - пісні коржики, подаючи з медом та маком
- вважається, що перша ложка освяченого меду вважається чарівною. Якщо загадати бажання - здійсниться.
Примітно, що освячений мед має чудодійну силу. Його зберігають біля ікон та дають хворим. А освячені маківки зберігають вдома як оберіг.
Заборони на Медовий Спас
- розпочинається суворий Успенський піст, тому не можна порушувати пісне харчування
- не можна голосно говорити, галасливо святкувати що-небудь – бо "бджола шуму не любить"
- не можна сваритися, особливо з близькими, бажати зла - неприємності повернуться сторицею
- після 14 серпня заборонено купатися – можна захворіти, потонути
- не можна багато пити спиртного
- їсти не освячений мед та стільники
- працювати в полі.
Схожі матеріали:
Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.