Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Перші страви Випічка Другі страви
Напої Салати Десерт
Постні страви Консервування Пасхальні рецепти
Для мультиварки Закуски, бутерброди Соуси, приправи
Господарю на замітку


Що таке сотейник і для чого він потрібний?

Основні види сотейників і їх особливості


Сотейник є кухонним начинням, що поєднує в собі властивості сковороди і форму каструлі. Товсті стінки приладу дозволяють добре прожарювати овочі, м'ясо або рибу. Для готування в сотейнику не потрібно велику кількість олії. Форма посуду і її особливості дозволяють якісно прогріти поверхню і швидко приготувати продукти. А використовується сотейник і для жаріння, і для тушкування. Багато господинь вважають за краще в посудині варити овочеві супи.

Варіантів експлуатації багато, але щоб купити сотейник з потрібними характеристиками, необхідно знати про нього все: історію, види і їх особливості.

Що таке сотейник і для чого він потрібний?
 

З'явився прилад ще в 20-м столітті в Європі. Назвою походить від французького слова "saute", що означає "жаріння в олії на сильному вогні". Також існує особливе блюдо "соте", яке і дало поштовх поєднанню сковороди і каструлі у вигляді сотейника. По оригінальному рецепту м'ясо і овочі в посудині не перевертаються, а підкидаються вгору, зберігаючи свій привабливий вигляд і корисні властивості.

Основні види сотейників і їх особливості

Відрізняються сотейники і за формою, і за матеріалом. Найбільш поширені сталеві і алюмінієві моделі. Раніше були популярні чавунні вироби. Кожен вид має свої особливості і переваги.

Чавунні сотейники

Мають дуже товсті стінки, здатні за мінімальну кількість часу прогрітися "до червона". Виріб підходить для тушкування і жаріння. Легко чиститься від жиру і залишків їжі. Мінусом такого типу є велика вага. Це ускладнює процес підкидання підготовлюваних продуктів і дуже незручно для постійного використання. Зберігати блюда в такому сотейнику не рекомендується: матеріал здатний окислюватися, що може зіпсувати смак і зменшити користь приготованої страви.

Алюмінієві сотейники

За рахунок легкості металу ідеальні для приготування тушкованих овочів і м'яса. Підходять і для жаріння, і для відварювання. Рекомендується купляти вироби з додатковим керамічним шаром. У нерівну поверхню алюмінію можуть потрапляти залишки продуктів, відчистити виріб буде важко. Товщина стін достатня для хорошого прогрівання і дозволяє швидко і легко приготувати навіть ексклюзивні блюда.

Сталеві сотейники

Мають невелику товщину стін, завдяки чому мають привабливий вигляд. Прилад, незважаючи на тонкі стіни, дуже добре нагрівається і в нім можна приготувати будь-яке блюдо. Потовщене дно сприяє хорошому розжарюванню. Вага предмета невелика і їм легко користуватися. Гладка поверхня стін робить чищення приладу легким і швидким. А високі показники зносостійкості металу дозволять зберегти первозданний вид на дуже довгий термін.

Форми сотейників : як вибрати відповідну?

Визначившись з типом матеріалу, варто вибрати і потрібну форму сотейника. Від неї залежатиме тип блюд, які можна готувати, їх об'єм і зручність готування.

Сотейник з високими стінками ідеальний в усіх сенсах. При жарінні мінімально розбризкується олія, для варіння супу місця цілком хватає. Єдиний мінус: гасіння відбувається довго за рахунок великого об'єму приладу.

Низькі сотейники можуть використовуватися замість сковороди, в них зручно тушкувати овочі, виконувати пасерування, обсмажувати м'ясо або рибу. Невеликий об'єм вільного простору забезпечить хорошу циркуляцію нагрітого повітря, тому блюда в такому начинні готуються дуже швидко.

У сотейника може бути одна або дві ручки. Від них залежить зручність приготування. Прилади з однією довгою ручкою дуже схожі на сковороду і використовуються аналогічно. В основному підходять для тушкування, пасерування і жаріння.

Сотейники з однією довгою і однією короткою ручкою можуть поєднувати в собі і тушіння з перекиданням овочів або м'яса і просте жаріння. А прилади з двома короткими ручками ідеальні для приготування блюд за типом "соте" і для варіння.

Об'єм посуду впливає на кількість блюд, що готується, і швидкість його готування. Об'ємні низькі сотейники добре для тушіння і жаріння. Об'ємні високі підійдуть для приготування супу, рагу, печені. Моделі з незначним об'ємом мають аналогічні властивості і ідеальні для використання в невеликих сім'ях.

Вибрати якісний і зручний сотейник, використовуючи вказані рекомендації, можна на сайті інтернет-магазину iPosuda . Тут можна отримати додаткову консультацію і дізнатися про схему покупки.


Схожі матеріали:

👁 1676
Категорія: Господарю на замітку
Теги: сковорідка, сотейник, посуд



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Поради, як чуттєво роздягнутися перед св...

/_pu/70/86343835.jpg

Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Як зробити добриво, використовуючи горіх...

/_pu/70/00554111.jpg

Як побудувати та не зруйнувати стосунки

/_pu/70/52442605.jpg

Тренды осеннего гардероба: Почему стоит ...

/_pu/71/50397271.jpg

Выбор мужской верхней одежды для активно...

/_pu/71/48948974.jpg

Допомога у виборі: яка нижня білизна під...

/_pu/70/80145800.jpg

Какие колпаки на колеса лучше?

/_pu/70/56414015.jpg

Як зменшити споживання палива та не нашк...

/_pu/70/71641371.jpg

Експерти рекомендують завжди возити з со...

/_pu/70/16389617.jpg

Депиляция – эффективное удаление нежелат...

/_pu/70/77533039.jpg

Чи можна сипати золу під буряки: 80% гор...

/_pu/70/38509166.jpg