Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Поради на всі випадки життя Дизайн інтер'єру та ремонт Дача, сад та город
Авто, вело, мото Мистецтво


Як зберегти фрукти та ягоди на зиму


Як зберегти фрукти та ягоди на зиму

Майже кожна господиня намагається зберегти вітамінне багатство фруктів і ягід про запас, щоб взимку заповнити дефіцит вітамінів у їжі для своїх рідних.

Такі заготовки в домашніх умовах отримують за допомогою заморожування продуктів, сушки, консервування варення і компотів тощо.

Що слід знати при заморожування фруктів та ягід
• Ягоди і фрукти для заморожування повинні бути зрілими або хоча б у початковому ступені дозрівання.

• Не допускаються перестиглі плоди, пошкоджені або гнилі.

• Ідеальні ягоди для заморожування - ті, які були зібрані не пізніше, ніж за дві години до відправлення в морозильну камеру. Саме вони гарантують високу якість продукту.

• Ягоди і фрукти в процесі підготовки позбавляють від непотрібних частин - плодоніжок, листя, насінних гнізд. Слід бути обережними з м'якими і ніжними ягодами, такими як малина чи полуниця, щоб у процесі механічної обробки не пошкодити їх.

• Перед заморожуванням ягоди та фрукти промивають, потім просушують. Можна сушити миті ягоди на паперових або бавовняних рушниках, викладаючи їх обережно по всій площі. Для того, щоб сушка відбувалася швидше, можна зверху на ягоди покласти такий же чистий рушник, який допоможе увібрати непотрібну вологу.
Правила зберігання заморожених ягід і фруктів
• Для заморожених ягід і фруктів бажано використовувати окремий ящик у морозильній камері, щоб вони не вбирали запахи інших продуктів.

• Кожну порцію продукту потрібно герметично упаковувати - або в спеціальні ємності з кришками, або ж у зав'язаний пакет, краще з розрахунку для використання на один раз. Погано упаковані заморожені ягоди та фрукти можуть віддавати вологу, яка буде конденсуватися на стінках морозильної камери. А це призведе до частішого відключення холодильного агрегату для відтавання стінок.

• Якщо заморожених продуктів багато, то на кожній порції можна прикріпити етикетку з датою упаковки та її змістом. Це дозволить вам краще орієнтуватися серед запасів. Термін зберігання в морозильній камері більшості ягід і фруктів -10-12 місяців.

ЯК ПРАВИЛЬНО РОЗМОРОЖУВАТИ

Розморожування в мікрохвильовій печі: досить швидко, але втрачається велика кількість соку і корисних властивостей.

Розморожування при кімнатній температурі: швидкість розморожування середня, 2-3 години, але збільшується швидкість втрати вітаміну С, прискорюється зростання патогенної мікрофлори, втрата великої кількості соку.

Розморожування на нижніх полицях холодильника: максимальне збереження корисних властивостей, але займає досить тривалий час: при температурі 4°С - 5-8 годин.

Розморожування продуктів можна проводити, помістивши герметично упакований пакет в ємність з холодною водою. При розморожуванні в гарячій і тим більше проточній воді «вимиваються» практично всі вітаміни.

СПОСОБИ ЗАМОРОЖУВАННЯ ЯГІД І ФРУКТІВ

Ягоди і фрукти у звичайній морозильній камері можна заморожувати кількома способами.

Розсипом. Підготовлені ягоди розкладають тонким шаром на піднос, сито, по дну широкої ємності і ставлять в камеру для попередньої заморозки. Через 2-3 години (можна і раніше, в залежності від того, яку температуру підтримує тип вашого холодильника) заморожені ягоди дістають, пересипають в поліетиленові пакетики або в герметичні ємності для подальшого зберігання в морозильній камері.

Таким способом заморожують ягоди, які можуть «пустити сік». Якщо їх заморожувати одночасно в пакеті, то є ймовірність того, що вони «злипнуться» і втратять свій зовнішній вигляд.

Масова заморозка. У цьому випадку порцію ягід або фруктів поміщають в пакет або ємність і заморожують. Цей варіант підходить для всіх видів смородини, горобини, журавлини, аґрусу, абрикосів, черешні та інших досить твердих ягід.

Заморожування ягід у цукрі. Перед заморожуванням в ємність, що герметично закривається, поміщають пошарово ягоди і цукровий пісок. Після цього ємність ставлять в морозильну камеру

Заморожування ягід у цукровому сиропі. Аналогічно попередньому способу, але замість цукрового піску використовується цукровий сироп. Його варять у співвідношенні 1:2 або 1:3 (цукор і вода). Чим концентрованіший цукровий сироп, тим повільніше йде процес заморожування. Ягоди поміщаються в ємність, у яку потім вливають цукровий сироп. Замість води при приготуванні сиропу можна використовувати натуральний сік (не обов'язково з тих плодів, які ви заморожуєте).

Заморожування соку або пюре з ягід і фруктів. Готується сік будь-яким з доступних методів (соковижималка, перетирання через сито, наприклад, ягід малини, ожини), додається цукор, перемішується до розчинення і наливається в ємності. Все поміщається в морозильну камеру.

Щоб заморожені ягоди та фрукти займали менше місця, їх зберігають переважно в брикетах або поліетиленових мішечках. Сформувати прямокутні брикети дуже легко - при заморожуванні продукти в пакеті поміщають у спеціальні форми. У якості форм можна використовувати розрізані пакети від соку, ємності для зберігання продуктів. Після заморожування сформований брикет просто виймають із форми.

НАЙБІЛЬШЕ ВІТАМІНІВ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ ПРИ СУШЦІ

З усіх способів збереження фруктів та ягід найбільш ефективним дієтологи вважають сушіння.

Будь-які компоти, варення, джеми - це варіння фруктів та ягід при температурі понад сто градусів.

А вже при температурі понад 43 градуси руйнуються усі ферменти, які дозволяють засвоювати ці продукти.

Крім того, за кілька хвилин варіння руйнує практично всі вітаміни, приміром, вітамін С знищується протягом однієї хвилини. Варіння залишає лише мікроелементи.

Заморозка в плані збереження корисних речовин краща за варіння і консервування. Вона лише частково руйнує ферменти, але видаляє з продуктів практично усі вітаміни.

Оскільки будь-яка ягода чи фрукт містять велику кількість води, то при замерзанні ця вода збільшується в об'ємі і «розриває» оболонки клітин фруктів, тим самим руйнуючи водорозчинні вітаміни.

Найефективніше сушити ягоди та фрукти при температурі 40-43 градуси у спеціальних дегідраторах. І зберігати висушені продукти найкраще в банках під спеціальними вакуумними кришками. Так зберігаються практично усі корисні речовини. Можна перетирати ягоди з медом у пропорції 1:1. Мед, на відміну від цукру - натуральний консервант, який дозволяє не тільки зберігати усі корисні властивості ягід, а ще й додає чимало своїх.

Висушені яблука та груші містять бор, якого немає в інших висушених фруктах. Він необхідний для активної роботи мозку.

Чорнослив має чудові дієтичні властивості. Допомагає нормалізувати травлення та позбавитися зайвої ваги.

Курага вважається плодом краси: вона омолоджує шкіру та зміцнює волосся.

Ізюм зміцнює нервову систему та імунітет в цілому.

Банани регулюють водний баланс в організмі та сприяють виведенню шлаків.

Малина застосовується для профілактики грипу, бронхіту та ларингіту. Покращує роботу серця та підвищує апетит.

Для збереження корисних властивостей фруктів та ягід також ефективне швидке заморожування, при якому виключається пошкодження структурних одиниць клітин рослин. На жаль, в домашніх умовах моментально заморозити продукти неможливо (це досить складна виробнича технологія заморожування). Інколи фрукти, приготовлені за допомогою швидкої заморозки, продають у магазинах.

Хорошим способом заготівлі ягід (чорної, червоної, білої смородини, малини, полуниці) є їх затирання з цукром Болотова (екологічно чистий, виготовлений за технологією, що виключає застосування хімічних речовин). Він значно корисніший за звичайний. При подрібненні ягід краще користуватися дерев'яним або скляним посудом, а не м'ясорубкою, тому що контакт з металом для вітамінів згубний.

СПОСОБИ СУШКИ ФРУКТІВ ТА ЯГІД

Найдешевше - це сушити фрукти на сонці. Фрукти кладуть на дерев'яну підкладку (це може бути дерев'яна дошка або ґратчастий піднос). Не варто класти фрукти на металеву поверхню - нагріваючись, вони обов'язково потемніють. У крайньому випадку на метал можна покласти папір. Раз на день фрукти потрібно перевертати або перемішувати - все залежить від того, як ви їх розмістите.

Можна, нарізавши фрукти часточками, насадити їх на нитки. Тоді не знадобиться ніяких дощечок, достатньо мотузка для білизни на балконі, на яку можна повісити таке «намисто».

Мінус сушіння на сонці в тому, що не всі дні літа є сонячними і у вологу погоду фрукти потрібно прибирати в приміщення, щоб вони не відсиріли. З тієї ж причини радять заносити їх і на ніч. У спекотну погоду досить помістити фрукти в тінь на повітрі.

Коли літо не дуже жарке або дощове, фрукти сушать в сушарці на свіжому повітрі. Конструкція сушарки проста - довгий, неглибокий ящик (можна використовувати коробку), покритий зверху склом.

Проте скло накладається в декілька шарів (4-5 шарів), між стеклами залишають відстань в 2,5 - 3,5 мм. Вся конструкція зі скла у висоту досягає 10 см. Проміжки між стеклами потрібні для того, щоб давати воді можливість випаровуватися.

Більш зручний спосіб сушіння - в духовці. Вимиті плоди розкладаємо на ґрати в духовку. Відстань між ґратами повинна бути 6-7 сантиметрів. Необхідно підтримувати постійну температуру 60-70 градусів. Також не рекомендують повністю закривати дверцята духовки, якщо плоди були поміщені в духовку відразу після їх миття. Часу потрібно 10-12 годин.

€ й інший спосіб сушіння фруктів - використання тепла від кухонних печей, особливо кам'яної (які бувають у селах). Іноді використовують навіть електричний обігрівач. У піч або обігрівач вбудовується короб-ка-сушарка, в яку вставляють рами з фруктами. Для цього потрібно будувати певну конструкцію сушарки, вбудовувати її в піч, але потрібно і постійно змінювати гарячі рами в сушарці.

Зазвичай використовують комбінований спосіб сушіння. Спочатку фрукти сушать на сонці, а потім досушують в духовці або сушарці - все залежить від погоди і ваших можливостей.

РЕЦЕПТИ ЗБЕРІГАННЯ ФРУКТІВ ТА ЯГІД

Абрикосове варення з кісточками

Для сиропу на 2 л води потрібно 1 кг цукру.

Спочатку з абрикос видаляємо кісточки, потім розбиваю їх і дістаю зернятка. Далі заливаємо їх солоним теплим розчином хвилин на 20, щоб зійшла плівка. Потім зернятка вкидаємо до помитих готових абрикос, заливаємо все це сиропом. Настоюю годин десять. Потім міняємо воду і так чотири рази. Після цього ставляємо все на вогонь і прокип'ячуємо десь півгодини. Тепер вже можна закатувати у банки.

Фруктовий компот

Фруктовий компот із вишень, чорної смородини, чорної шовковиці, малини. Ці фрукти насипаємо у миску, перемішуємо. Набираємо їх десь 500 грамів у металевий друшляк, обдаємо фрукти окропом два чи три рази. І тоді насипаємо у трьохлітрову простерилізовану банку. Додаємо склянку цукру (250 грамів). Заливаємо кип'ятком. Закручуємо кришкою. Банки перевертаємо і вкутуємо простирадлом.

За цим же принципом закриваємо компот із абрикосів. У кінці додаємо дольки лимона та апельсина. Також можна додавати гілочку м'яти. Виходить дуже смачно.

Заморожене полунично-бананове пюре

Для приготування необхідно почистити ягоди від плодоніжок, добре вимити. Покласти у друшляк, щоб стекла вода. Потім зсипати всю полуницю в одну ємність, розім'яти чистими руками, але мають залишатися цілі шматочки. Засипати цукром.

Десь дві-три повні чашки на відро полуниці. Додати нарізані дрібними кубиками банани - три-чотири штуки. Все перемішати. Суміш залити у пластмасові пляшки, одноразові стаканчики, у баночки з-під дитячого пюре. Можна також вилити суміш на піднос у морозилці, заморозити її наполовину, розрізати на порції і заморозити до кінця. Потім загорнути кожен шматочок у харчову плівку.

Так вона набагато смачніша, не водяниста, їсти її можна навіть напіврозмороженою. Тоді вона схожа на щербет. Спробувавши заморожену таким способом полуницю, ви взагалі відмовитеся від консервації варення!

Заморожені абрикоси

Заморожування абрикос двома способами: половинками і у вигляді пюре. У першому випадку миємо ягоди, акуратно розділяємо на половинки, витягуємо кісточки і викладаємо на піддон в морозилку. Коли вони повністю заморозяться, перекладаємо їх у пакети та у ящик морозилки.

У другому випадку миємо та розділяємо абрикоси на половинки. Потім трішки мнемо їх руками, щоб була пюреподібна маса. Туди додаємо перекручені на м'ясорубці апельсини. Перекручуємо їх разом із шкіркою: цедра додає витонченого смаку і запаху. Апельсинів потрібно небагато. На відро абрикос беремо три-чотири штуки цитрусових. Усе перемішуємо, додаємо дві-три чашки цукру.

Масу заливаємо в одноразові стаканчики. Можна також заливати у силіконові форми для кексів. Коли пюре заморожується,  витягуємо його з формочок і загортаємо у харчову плівку, в якій і зберігаємо.

Джерело: «Просто РАЙОНКА»


Схожі матеріали:

👁 13224
Категорія: Дизайн інтер'єру та ремонт
Теги: ягоди, сок, фрукти, зима, заморожування, Вітаміни, сушка



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як вибрати БК: рекомендації та поради но...

/_pu/71/10789897.jpg

Електросамокати: типи, функціональні хар...

/_pu/71/82612655.jpg

Весільні букети для нареченої – краса та...

/_pu/71/64620555.jpg

Что купить в спальню: диван или кровать

/_pu/71/02987196.jpg

Що таке складаний електричний велосипед?...

/_pu/71/04367733.jpg

Жити довше завдяки оптимізму: ключ до зб...

/_pu/71/71017698.jpg

Что такое тканевый натяжной потолок

/_pu/71/82109899.jpg

Як доглядати за клітором?

/_pu/71/34695125.jpg

Скільки разів на день і на тиждень можна...

/_pu/71/52938015.jpg

Капітальний ремонт квартири

/_pu/71/56879345.jpg

Поза пастушки (вершниця), ідеальна для з...

/_pu/71/00600447.jpg

Чи має значення розмір клітора для оргаз...

/_pu/71/47319230.jpg