ГРЕБЕНКА ЕВГЕНИЙ ПАВЛОВИЧ

 
Поиск:   

     Е.П. Гребенка

загрузка...

Про пам'ятники Є. П. Гребінці


Поховавши Євгена Павловича, брати поставили на його могилі дерев'яного хреста. Цей звичайний християнський пам'ятник довгенько простояв, зрештою підгнив і став негодящим.

Член Пирятинського повітового земського зібрання, поміщик с. В. Кручі, земля якого була і в Мар'янівці, М. В. Стороженко писав у журналі "Киевская старина" № 7- 8 за 1900 рік:
"На днях нам пришлось посетить могилу Е. П. Гребенки, погребенного на отдельном кладбище в саду, принадлежащем г. Мазараки... Грустно било видеть, в каком виде находится могила человека, в своє время игравшего видную роль в литературном мире й занимавшего не последнее место в истории украинской литературе.

Небольшое фамильное кладбище окопано рвом, одной стороной прилежит к проезжей дороге. Через ров от дороги перекинуты кладки, ведущие к запертым воротам.

Когда сторож находящегося неподалеку земского училища (воно знаходилось навпроти родинного кладовища на другому боці дороги, яка виходила із греблі через р. Гнила Оржиця. - Прим, авт.), присма-тривающий за кладбищем, отпер ворота, то нашим взорам представился небольшой квадратный участок земли, окруженый с 3-х сторон вековым садом й усеянный рядом могил, из которых только на одной - могиле Анны Павловны Свечки, урожденной Гребенке, имеется металлический крест с соответствующей надписью, на других же вкопаны обыкновенные деревянные кресты без всяких надписей.

Когда сторож указал нам могилу Е. П. Гребенки, то он добавил при этом, что находящийся на ней ветхий деревянный крест перенесен с соседней могилы, где он заменен новым, что до того на могиле Е. П. Гребенки несколько лет никакого креста не было, т. к. первоначально поставленный давно подгнил и прибран".
Це питання було винесено на засідання Пирятинського земського зібрання, яке 30.09.1900 р. прийняло постанову про асигнування на упорядкування могили Є. П. Гребінки 300 крб. Земство звернулось до шанувальників пам'яті письменника "присоединить свои доброхотные пожертвования к этой сумме".




Могила Є. П. Гребінки до 1901 року


І от в журналі "Киевская старина" № 10 за 1901 рік повідомлялось: "В настоящее время выполнено уже постановление Пирятинского земского собрания от 30.09.1900 г. относительно постановки памятника на могиле Е. П. Гребенки.

Поставлен красивый ажурный чугунный крест на высоком пъедестале. Весь памятник имеет пять аршин высоты. Могила огорожена железной решеткой. На пъедестале сделаны надписи: "Евгений Павлович Гребёнка (родился в х. Убежище 21 января 1812 г., умер в С.-Петербурге 3 декабря 1848 г.)" и "Незабвенному земляку - Пирятинское земство 30 сентября 1900 г.».

Тут же повідомлялось: "В заседании Пирятинского земского собрания от 10.09.1900 г. по предложению гласного Н. В. Стороженка сделано постановление о найменованни Убежищенского начального народного училища, находящегося всего в нескольких саженях (мабуть, ця віддаль трохи применшена, - на нашу думку, правильніше буде: «Декілька десятків саженів». - Прим, авт.) от могили покойного писателя - «Училищем в пам'ять Е. П. Гребенки» и постановке в классной комнате училища его портрета, каковой и передан для этой цели родственниками Евгения Павловича, «...виразить от имени земского собрания благодарность строителю Киево-Полтавской железной дороги инженеру Погорелко за бесплатную доставку по этой дороге пам'ятника на могилу писателя Гребенки и отпуск потребного количества цемента и камня, нужных для устройства памятника».




Пам'ятник Є. П. Гребінці, виготовлений за портретом роботи Т. Г. Шевченка


Мабуть, добродій М. В. Стороженко порушував клопотання про увічнення памяті Є. П. Гребінки і перед високовладними структурами, які теж відреагували. В журналі «Киевская старина» №9 за 1900 рік було передруковано повідомлення «Биржевых ведомостей» №193: «В настоящее время для увековечения памяти покойного писателя решено переименовать станцию Петровку в Гребенку, а следующая за ней станция будет названа по месту погребения Е. П. Гребенки - «Убежищем».

М. В. Стороженко, будучи в 1919 р. в еміграції в Югославії, написав мемуарну працю «З мого життя», видану в Києві 2005 р., в якій згадував: «Біля Городища теперечки є зв'язкова станція двох залізниць - Києво-Полтавської і Одесько-Бахмацької, і надана їй назва будівничим Києво-Полтавської залізниці інженером Миколою Костянтиновичем Погорілком на спомин про українського письменника 40-х років... - «Гребенка».

Таким чином, нині існуючу назву Гребінка одержала в 1900 р. завдяки інженеру Погорілко М. К.




Перший за радянської влади пам'ятник на могилі Є. П. Гребінки



На превеликий жаль, ми нічого не знаємо про долю М. К. Погорілка, яким багато зроблено для увічнення пам'яті нашого великого земляка Є. П. Гребінки.

Нами знайдена маленька замітка про його сім'ю в щоденнику лікаря О. О. Несвіцького, який жив в м. Полтаві на вул. Кам'яна, 4 (нині вул. Леваневського):
«Сентября 15 (1920 р.) арестована вдова инженера Ннколая Константиновича Погорелко Анна Александровна и ее дочь Евгения Николаевна (в замужестве Шкляревская). Жили они в том же доме, где и мы, занимали одну маленькую комнатку, с ними жила и маленькая дочь Шкляревской Александра.

У них был обыск, и их поместили в тюрьму, а затем в коцдлагерь возле Шведской Могилы. Вся их вина в том, что они бывшие помещики - элемент буржуазный».


Подальша доля цієї сім'ї нам невідома.

Твердження в деяких публікаціях, що ст. Петрівка отримала назву Гребінка в 1912 р. - в рік 100-річчя з дня народження Є. П. Гребінки, є помилковим. А назва "Убіжище", яка була дана роз'їзду, не прижилася, та і сам хутір Убіжищем називався тільки в офіційних документах, а селяни називали його Гребінчиним Яром.

Так після 50-річного мовчання Пирятинське земство зробило перші кроки з увічнення пам'яті нашого славного земляка.

Наступним кроком у цьому напрямі мала бути установка пам'ятника письменникові на ст. Гребінка. 1.12.1912 р. Пирятинське земство звернулось до Петербурзької Академії мистецтв з приводу проекту пам'ятника Є. П. Гребінці. 12.12.1912 р.



Другий за радянської влади пам'ятник на могилі Є. П. Гребінки

Академія мистецтв відповіла, що керівник скульптурної майстерні академік В. А. Беклемішев готовий взяти на себе обов'язок по організації конкурсу на проект пам'ятника, але треба знати, яку суму може асигнувати Пирятинське земство на цей пам'ятник. Мабуть, Пирятинське земство в той час не мало відповідної суми грошей, а потім настала війна, революція...

Під. час революції чи в перші післяреволюційні роки були зруйновані могила і пам'ятник письменникові (в той час було "модним" зламувати хрести і розкопувати могили багатих людей).

Для неписьменних людей Євген Павлович був тільки паном, а все панське в той час руйнувалось.

Ще в 1906 р. журналіст І. М. Бондаренко, який часто навідувався в Убіжище, писав: "Один з дідусів-яровчан, який добре пам'ятає часи кріпацтва і навіть не забув самого письменника, казав мені, що Євген Павлович був дуже великим паном у Петербурзі, а саме - генералом, і от за це, власне, й поставлено йому пам'ятника".

Мабуть, цей дідусь не знав, яким трудом і якою ціною цей пан (Є. П. Гребінка) досяг чина колезького радника (цей чин відповідав військовому чину полковника) і письменницької слави, і що окрім цього та своєї сім'ї майже нічого більше він не мав.

А його єдина донька Надія Євгенівна для того, щоб якось вижити, до кінця свого життя (1907 р.) служила сестрою милосердя в будинку безпритульних дворян, а потім - у військовому шпиталі (притулку для інвалідів).

І знову могила Євгена Павловича залишилась покинутою, опустілою, навіть без ветхого дерев'яного хреста, заростала бур'яном. Працівники Прилуцького музею, які б липня 1928 р. побували в садибі і на кладовищі Гребінок (Гребінківщина в той час належала до Прилуцької округи), зафотографували будинок садівника ("катражку", як його раніше називали, де влітку під час приїзду із Петербургу жив Євген Павлович і писав свої твори) і могилу.

В школі вони взяли портрет Є. П. Гребінки, завдяки їм цей портрет зберігся: довгий час він зберігався в Прилуцькому музеї, а тепер - в Чернігові в музеї образотворчого мистецтва. Працівники музею закликали місцеві органи влади упорядкувати і зберігати в належному стані могилу письменника і будиночок садівника. Але марно... Могила продовжувала заростати бур'яном, а будиночок садівника розібрано.

І тільки після війни (приблизно в 1946 р.), як згадує колишній директор Мар'янівської школи Павло Григорович Батрак, ледве вдалося відшукати в бур'янах могилу письменника за чавунною плитою з відповідним написом, яка дивом уціліла.



Оновлене місце поховання Євгена Павловича Гребінки (26 жовтня 2011 року), с. Мар'янівка

Напередодні 100-річчя з дня смерті Євгена Павловича був установлений примітивний пам'ятник із дерева, а могила огороджена дерев'яним штахетом. Трохи згодом цей пам'ятник був замінений новим. Згодом було виготовлено за портретом Євгена Павловича роботи Т. Г. Шевченка 2 екземпляри його бюста; один установлено на могилі, а другий - біля залізничного вокзалу.

В 60-х роках була висловлена думка, що намальований Шевченком портрет не є портретом Є. П. Гребінки, і керівництво Гребінківського району вирішило зняти ці пам'ятники і замовило виготовлення двох екземплярів бюста за портретом Є. П. Гребінки роботи художника А. М. Мокрицького.

В 1987 р. бюсти були виготовлені: один встановлений на могилі письменника, а другий - біля будинку культури в м. Гребінка.



Бюст Є. П. Гребінці біля будинку культури, м. Гребінка

При будинку культури в м. Гребінці створено музей письменника Є. П. Гребінки. Відділ культури райдержадміністрації багато робить для його устаткування і комплектування новими матеріалами.





ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


5 найкращих ігрових автоматів для риболо...

/_pu/71/09119284.jpg

Чи потрібна зола смородині взимку: як вч...

/_pu/70/87839009.jpg

Ознаки дефіциту вітаміну Е: які продукти...

/_pu/70/82487730.jpg

Як зрозуміти, що з гормонами – проблеми:...

/_pu/70/76550882.jpg

Какие колпаки на колеса лучше?

/_pu/70/56414015.jpg

Що таке база для нігтів та її види

/_pu/70/69796992.jpg

Дизайнерский ремонт: как создать идеальн...

/_pu/71/73802872.jpg

Найкращі ставки на реквізит гравця НФЛ з...

/_pu/71/54565639.jpg

Декілька помилок дачників, через які пол...

/_pu/70/57110181.jpg

Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Вибір аутсайдерів тижня 7 НФЛ: хто розла...

/_pu/71/89334762.jpg

Як досвідчені дачники використовують пол...

/_pu/70/02862959.jpg