Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Здоров'я Лікування Народні засоби
Перша допомога


«Сухі сніданки» - нездорова звичка


«Сухі сніданки» - нездорова звичка

Пластівці, палички, фігурні вироби, подушечки стали частиною раціону багатьох українців. Особливо тих, у кого є діти. Це дуже зручно - насипав, залив молоком і їж.

Зворотня сторона такого харчування - порушення обмінних процесів в організмі та витікаючі з цього наслідки. Спеціалісти стверджують, що подібні продукти -не для щоденного і повноцінного харчування.

В Україні діє два державних стандарти на подібну продукцію: ДСТУ 2903:2005 «Концентрати харчові. Сніданки сухі. Загальні технічні умови» та ДСТУ 4634:2006 «Концентрати харчові. Сніданки сухі. Пластівці круп'яні. Загальні технічні умови».

Крім того, «сухими сніданками» називають продукцію, що виготовляється за ДСГУ 1055:2006 «Крупи, що швидко розварюються. Технічні умови» та мюслі, які в Україні виробляють за технічними умовами виробника.

Що в упаковці?

Щоб розуміти, як подібна продукція може впливати на наше самопочуття та загальне здоров'я, як вона діє у нашому організмі, потрібно знати, з чого вона складається, як виробляється.

«Сухі сніданки» одержують за допомогою термічної обробки зерна, круп, борошна або їх сумішей у спеціальних апаратах з можливим застосуванням картопляних сухих продуктів.

Також наносять різні харчові добавки, вводять начинку в оболонку. Такі продукти повністю готові до споживання без додаткової кулінарної обробки. Пластівці круп'яні отримують шляхом обсмажування попередньо зварених і розплющених зерен, круп чи сумішей круп. Далі вносять (або ж ні) різні харчові добавки.

Крупи, що швидко розварюються, отримують методом гідратації: пропарювання при високій температурі під тиском (гречка та пшоно). Якщо це горох, кукурудза, вівсяна, перлова, пшенична, рисова та ячна крупи, використовують метод розплющування. Всі зернові культури, щоб перетворити їх на мюслі чи миттєву кашу, розплющують на тонесенькі пелюсточки.

Чим тонша пелюстка, тим швидше готується страва. Щоб збільшити її здатність поглинати вологу і швидко розварюватися, використовують і додаткові «хитрощі», зокрема, при розплющуванні трохи розривають волокна. Після цього в отриманий продукт вводять різноманітні добавки (какао, сухофрукти, горіхи тощо), а також барвники, цукор, сіль, спеції, вітаміни, харчові добавки, ароматизатори.

Потім крупу висушують до встановленої вологості та доводять до готовності. Але, на відміну від сухих сніданків, таку продукцію не можна споживати сирою.

Гірка цукру на сніданок

Різноманітні пластівці, палички, шоколадні кульки навряд чи принесуть бажаної ситності та користі. Лікарі та вчені застерігають від їх регулярного вживання. А от каші - інша річ.

За рівнем корисності серед різних видів «сухих сніданків» лідирують каші швидкого приготування, зокрема, мюслі. При їх виробництві зазвичай використовується кілька видів злаків, а також сухофрукти і горіхи, які є незамінним джерелом білка та багатьох мінеральних речовин.

У пластівцях, шоколадних кульках та інших «сніданках» вміст корисних речовин набагато нижчий, оскільки вони проходять значно потужнішу кулінарну обробку. Результати досліджень показали, що ні дорослим, ні дітям вони не можуть служити повноцінним сніданком. Це легкі вуглеводи в чистому вигляді, і з'їсти їх - все одно, що з'їсти булочку чи пончик.

У більшості «сухих сніданків» міститься до 55% цукру (так само, як в тістечках) і 1-2% солі (так само, чи навіть більше, ніж у морській воді), що небажано для постійного вживання дітьми та ще й на голодний шлунок. Звичайно, інформація про наявність цукру та солі на споживчому маркуванні подібної продукції є, але виробники не зазначають, скільки саме в ній цих речовин.

Отже, після п'ятдесятиграмової порції хрумкого сніданку дитячий організм отримує три-чотири чайних ложки цукру, третину допустимої денної норми шкідливих насичених жирів і зовсім небагато клітковини - всього лише сім-вісім відсотків добової норми.

Вміст хымычних добавок дозволений і не контролюється

Якщо на упаковці написано «штучний барвник», «замінник», «штучний ароматизатор», варто задуматися над тим, що саме ви збираєтеся з'їсти.

Останні дослідження вчених показали, що за вмістом акриламіду - речовини з сильними канцерогенними та мутагенними властивостями, кукурудзяні палички і пластівці займають четверте місце після чіпсів, смаженої картоплі та меленої кави. А «сухі сніданки» зі злаками - п'яте місце.

На жаль, вміст акриламіду, згідно з чинним українським законодавством, у продуктах харчування не контролюється. Небезпечними для здоров'я є також «сухі сніданки» і будь-яка інша продукція, до складу якої входять підсилювач смаку й аромату Е 621 (глутамат натрію) та попереджувач грудкування, злежування продукції Е 551 (діоксид кремнію).

Найкорисніші -домашні страви


Реклама робить свою справу. Вже не один рік ми чуємо, як це зручно, смачно, корисно і поживно - харчуватися готовими сніданками. Як не повірити? Є й інші «хитрощі»: наприклад, приз для дитини у кожній упаковці.

Щоб батькам було важче відмовити малюкові в покупці, на упаковці хрустиків красуються яскраві персонажі з улюблених дитячих мультиків. І хоча законодавство чітко регламентує склад продуктів для дитячого харчування, в якому заборонені штучні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі тощо, до «сухих сніданків» ці вимоги пред'явити неможливо, адже за нормативними документами вони не належать до дитячого харчування.

Спеціалісти ДП «Полтавастандартметрологія» радять батькам при виборі «сухого сніданку» для себе чи своєї дитини уважно вивчати інформацію на маркуванні. Краще віддати перевагу продукції, яка взагалі не містить «синтетики». Хоча ситуації, коли виробники не вказують повністю всієї інформації про склад продукції, непоодинокі.

Тож не можна покладатися на одне це правило. Варто більш відповідально ставитися до того, як і чим харчується ваша дитина. Спеціалісти наголошують, що харчування школярів та дошкільнят повинно бути різноманітним. І хоча насипати в тарілку пластівців та залити їх молоком - це найпростіший вихід для батьків, значно корисніші традиційні теплі каші «домашнього приготування». Вони і природніх мікроелементів містять більше, і травлення покращують.

Думка лікаря: цей «сніданок» не для сніданку

До складу більшості «сухих сніданків» входять рослинні олії. При цьому на виробництві зазвичай використовуються хімічно оброблені рослинні олії - транс-ізомери жирів, які відносять до небезпечних для організму людини.

Транс-ізомери жирних кислот є нетиповими для організму людини, а тому здатні призводити до низки метаболічних розладів і, як наслідок, сприяють виникненню захворювань. Ці речовини здатні порушувати нормальну роботу клітинних мембран, ферментних систем, транспортних білків, ліпідний обмін, сприяють розвитку атеросклерозу, збільшують ризик серцево-судинних захворювань, сприяють погіршенню функціонального стану печінки.

Існують дані, що високий вміст транс-жирів у їжі сприяє зниженню чутливості клітин підшлункової залози до інсуліну. Це збільшує у дитини ризик захворіти на цукровий діабет другого типу та ожиріння. Регулярне харчування дитини такими продуктами може призвести й до інших наслідків для здоров'я.

Також потрібно враховувати, що у багатьох випадках замість традиційних масел (соняшникової олії, вершкового масла) використовують різні фракції тропічних жирів: кокосове, пальмове, пальмоядрове масла. Вони також не приносять користі.

«Сухі сніданки» місять велику кількість цукру. Чим це небезпечно для здоров'я дітей і дорослих?

Шкідливим є не сам по собі цукор, а його надмірний вміст у їжі. На відміну від природних продуктів, такі (не тільки «сухі сніданки», а й сучасні солодощі) містять цукор у концентраціях, значно більших за фізіологічно необхідні для організму дитини.

Це збільшує калорійність добового раціону, створює умови для порушення харчової поведінки дитини, появи надлишкової ваги, ожиріння, підвищує можливість виникнення у дитини або дорослої людини метаболічного синдрому і цукрового діабету. Крім великої кількості цукру, «сухі сніданки» можуть бути небезпечними ще й тому, що містять чимало хімічних домішок.

Вони мають здатність стимулювати бажання скуштувати продукт знову ізнову. Це «.хімічна бомба» для організму дитини.

Пам'ятайте, що серед синтетичних барвників і штучних ароматизаторів практично немає безпечних. Більшість із них здійснюють у різній мірі алергенний, мутагенний та канцерогенний впливи.


Такі продукти не можна рекомендувати для дитячого харчування, тим більше регулярного.

Джерело: "Просто Районка"


Схожі матеріали:

👁 8364
Категорія: Здоров'я
Теги: каша, крупи, Транс-ізомери, пластівці, булочка, їжа, Кукурудза, молоко, Сухий сніданок



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Речі, на які чоловіки звертають увагу на...

/_pu/71/29623762.jpg

Как предотвратить повреждение зрительног...

/_pu/70/18888637.jpg

Поради, як чуттєво роздягнутися перед св...

/_pu/70/86343835.jpg

Які ягоди вважаються найкориснішими для ...

/_pu/70/97567386.jpg

Чому ми засинаємо після сексу?

/_pu/70/72609186.jpg

Гортензія восени – різати чи ні

/_pu/71/65163780.jpg

Зона бікіні: як правильно доглядати

/_pu/70/22638654.jpg

9 речей, які варто знати про фонтан-жіно...

/_pu/71/20082728.jpg

Град повредил автомобиль: что делать и к...

/_pu/71/34428699.jpg

Декілька порад для успішних кімнатних ро...

/_pu/70/86569805.jpg

Декілька помилок дачників, через які пол...

/_pu/70/57110181.jpg

Найкращий спосіб підвищення потенції у ч...

/_pu/70/52734467.jpg